TBMM Başkanı Kahraman’dan, AKPM’nin kararına ilişkin sert açıklama


Bu haber 2017-04-26 eklenmiş ve 168 kez görüntülenmiştir.

Kararın, Türkiye ile AKPM arasındaki ilişkilerin gözden geçirilmesini gerektirecek bir gelişme olduğunu belirten Kahraman, “Alelacele adeta darbe girişiminin başarısız olmasına üzüldüklerini ortaya koyan bir şekilde ve yine adeta referandumda çıkan halkın ‘evet’ oyuna tepki verircesine alınan bu karar, AKPM tarihinde kara bir leke olarak daima hatırlanacaktır” dedi. 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AKPM’nin Türkiye’yi siyasi denetime alma kararına ilişkin basın açıklaması yayımladı. Açıklamasında, AKPM’nin bugün aldığı Türkiye’yi siyasi denetim sürecine geri döndürme kararını şiddetle kınadığını belirten Kahraman, “Hiçbir şekilde ülkemiz gerçekleri ile bağdaşmayan; yanlı, yanlış ve dostça olmayan bir yaklaşım üzerine kaleme alınan ve adeta terör örgütlerine kol kanat geren bu kararın AKPM adına da bir utanç vesikası olarak kalacağını ifade etmek isterim. AKPM’nin aldığı bu kararın arkasında; Türkiye düşmanı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile PKK yandaşı ve yanlısı üyelerin ve devletlerin ülkemiz aleyhindeki yalanları ve tezviratları yatmaktadır. AKPM, kendi gündem ve kararlarının terör yanlısı gruplar tarafından esir alınmasına müsaade ederek, varoluş gayesini sorgulanır hale getirmiştir. Bu kararın Avrupa'da artan Türk, yabancı ve İslam düşmanlığından bağımsız değerlendirmek mümkün değildir” diye konuştu.

“Adeta darbe girişiminin başarısız olmasına üzüldüklerini ortaya koyan bir şekilde alınmış bir karar”

Türkiye hakkında dört senedir olağan bir denetim sonrası diyalog raporu dahi yazılmadığını hatırlatan Kahraman, “Alelacele adeta darbe girişiminin başarısız olmasına üzüldüklerini ortaya koyan bir şekilde ve yine adeta referandumda çıkan halkın ‘evet’ oyuna tepki verircesine alınan Türkiye’nin siyasi denetime düşürülmesi kararı, AKPM tarihinde kara bir leke olarak daima hatırlanacaktır. Bugün gerçekleştirilen görüşmeler göstermiştir ki, ülkemizde 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ, Avrupalı siyasetçiler tarafından himaye edilmektedir. Bunun da ötesinde bu karar, FETÖ ve PKK gibi eli kanlı terör örgütlerine güç verir niteliktedir ve kanlı terör örgütlerinin terörist faaliyetlerine destek vermek anlamına gelmektedir. Hiçbir teamüle sığmayan ve tamamen siyasi saiklerle alınan bu karar; demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün en büyük muhafızı olduğunu iddia eden AKPM’nin bir oyuncak haline getirildiğinin en büyük ispatıdır. Bu karar ile Avrupa tarafından idealleştirilen ‘yüce’ değerlerin sorumsuzca araçsallaştırıldığını hep birlikte üzülerek izliyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

“Bu siyasi karar Türkiye ile AKPM arasındaki ilişkilerin gözden geçirilmesini gerektirecek bir gelişmedir”

AKPM’nin içinde bulunduğu açmazlar ve karşı karşıya olduğu itibar kaybı tehlikesini AKPM Başkanı Pedro Agramunt’a daha önce yaptığı görüştürmelerde ve kaleme aldığı mektuplarda dile getirdiğini kaydeden Kahraman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Maalesef uyarılarımızın dikkate alınmadığını müşahede ediyorum. Darbe girişiminden sonra Avrupa Konseyi ile Türkiye arasında hem siyasi hem de teknik olarak en üst düzeylerde gerçekleştirilen karşılıklı bir diyalog varken, bu siyasi karar Türkiye ile AKPM arasındaki ilişkilerin gözden geçirilmesini gerektirecek bir gelişme mahiyetindedir. Bu münasebetle bir kez daha ifade etmek istiyorum ki AKPM'nin bu haksız, siyasi ve yanlı kararına rağmen, Türkiye, demokratik standartlara, insan haklarına ve bu alandaki uluslararası yükümlülüklerine bağlılığından ödün vermeden vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini geliştirme konusundaki kararlığını sürdürecektir.”  

Onur Emre Durak
 

ETİKETLER : ismail kahraman tbmm haber haberler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Anyasa Değişilşiği de Oyunuz Ne Olacak
Kararsız
Evet
Hayır

Ankara Haber,Haber Ankara,Ankara Haber Sitesi,Güncel Haberler Ankara
ankara iftar
ankara yılbaşı
ankara etkinlikler
teknede iftar
teknede iftar
geçici dövme
© Copyright 2017 Kırımızı Beyaz Ajans. Tüm hakları saklıdır. Bu site Kırmızı Beyaz Ajans alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi